ایمونوتراپی و شیمی درمانی پوستات
۵
(۱)

در این مقاله ایمونوتراپی و شیمی درمانی پروستات که از انواع درما‌نهای سرطان پروستات است مورد توجه قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است آنچه که در این مقاله آمده است با تمرکز بر سرطان پیشرفته پروستات می‌باشد

توجه: در مقاله “هورمون درمانی سرطان پروستات” بخش دیگری از درمان سرطان پروستات ذکر شده است

ایمونوتراپی پروستات

محققان امروزه برای درمان mCRPC از سیستم ایمنی خود بدن، استفاده می کنند. اگر سرطان پروستات به رغم هورمون درمانی، متاستاز شده باشد، متخصص اورولوژی ممکن است Sipuleucel-T را پیشنهاد کند
Sipuleucel-T سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا به سلول های سرطانی حمله کند. در حال حاضر روشهای دیگر ایمونوتراپی سرطان پروستات نیز مورد مطالعه قرار گرفته است.

منافع، خطرات و عوارض جانبی ایمونوتراپی چیست؟

ایمونوتراپی کارکرد سیستم ایمنی را افزایش می دهد و می‌تواند به عمر طولانی‌تر بیماران کمک کند
عوارض جانبی ایمونوتراپی ممکن است شامل تب، لرز، ضعف، سردرد، تهوع، استفراغ و اسهال باشد. همچنین بیمار ممکن است دچار فشار خون پایین و بثورات (جوش‌های پوستی) شود.

ایمونوتراپی پروستات برای چه افرادی مناسب است؟

ایمونوتراپی برای بیماران mCRPC قبل از شیمی درمانی تجویز می شود. البته ممکن است برای برخی بیماران، شیمی درمانی و ایمونوتراپی با هم انجام شوند. برای انجام ایمونوتراپی، نیازی به هیچ علامت یا نشانه‌ای نیست. اگر شیمی درمانی قبل از بروز علائم شروع شود یا اینکه شیمی درمانی علائم را از بین برده باشد، ایمونوتراپی هنوز جزو انتخاب‌های ممکن محسوب می‌شود.

اگر شما سرطان پیشرفته پروستات دارید و یا در حال هورمون درمانی هستید، اورولوژیست شما ممکن است برای استخوان‌ها، کلسیم یا ویتامین D تجویز کند. داروهایی مانند دونوسوماب و زولدرونیک اسید نیز می توانند به تقویت و محافظت از استخوان ها کمک کنند. این داروها باعث جلوگیری از عوارض جانبی ناشی از سرطان در استخوان‌های شما می شوند. این عوارض جانبی می تواند شامل پوکی استخوان، شکستگی استخوان و درد استخوان باشد.

رادیوم ۲۲۳ یکی دیگر از درمان های جدید برای مردان مبتلا به mCRPC است که سرطان به استخوان‌هایشان رسیده است. این دارو در رگها تزریق می شود. رادیوم ۲۲۳ دارای پرتو با دامنه کوتاه است و استخوانهایی را هدف و تحت درمان قرار می‌دهد که سرطان پروستات به آن سرایت کرده باشد

شیمی درمانی پروستات

داروهای شیمی درمانی باعث کاهش رشد سرطان وعلائم آن می شوند. بیشتر داروها داخل ورید تزریق می‌شوند. شیمی درمانی mCRPC را درمان نمی کند. بلکه باعث کاهش درد، کوچک کردن تومور و کاهش سطح PSA می‌شود. مطالعات انجام شده، تاثیر بسیاری از داروهای شیمی‌درمانی را بر روی سرطان پروستات نشان می‌دهد. در حال حاضر دانشمندان در حال مطالعه داروهای جدید شیمی درمانی و همچنین داروهای ترکیبی هستند.

داروها در طی شیمی‌درمانی وارد خون می‌شوند. این داروها هر سلولی که رشد سریعی دارد را از بین می برد.چه سلول سرطانی و چه سلول غیرسرطانی! در بیشتر موارد، شیمی درمانی، درمان سرطان پروستات نیست. اما این درمان برای مردانی که سرطان آنها گسترش پیدا کرده است و هنوز به هورمون درمانی پاسخ می‌دهد مفید می‌باشد.
شیمی‌درمانی روش استاندارد برای سرطان پروستاتی است که به رغم سطح پایین تستوسترون، پیشرفت کرده است. نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ترکیب شیمی‌درمانی و هورمون درمانی می‌تواند به نتایج بهتری ختم شود

مزایا، خطرات و عوارض جانبی شیمی درمانی پروستات چیست؟

تصمیم برای شروع شیمی درمانی یک فرد دشوار و وابسته به شخص است. این تصمیم دارای چینن معیارهایی می‌باشد:

  • چه درمان ها یا آزمایش های بالینی دیگری قابل انجام است؟
  • شیمی‌درمانی به چه میزانی و چگونه قابل تحمل است؟
  • چه درمان های دیگری مورد آزمایش قرار گرفته است؟
  • آیا پرتو درمانی برای کاهش سریع درد لازم است؟

شیمی‌درمانی اغلب، قبل از شروع درد، صورت می‌گیرد تا از درد پیشرفت سرطان و گسترش آن به استخوان‌ها بکاهد.
شیمی درمانی می تواند طول عمر را افزایش بخشد و از درد جلوگیری کند. عوارض جانبی شیمی‌درمانی عبارتند از: خستگی، تهوع، استفراغ، ریزش مو و تغییرات در حس چشایی، همچنین امکان کم‌خونی وجود و عفونت وجود دارد. در طول درمان داروهای شیمی‌درمانی و کارکرد آنها به صورت دقیق مورد پایش قرار می‌گیرد. بیشتر عوارض جانبی هنگامی که شیمی درمانی به پایان می‌رسد متوقف می شود.

عوارض جانبی شیمی‌درمانی عبارتند از: خستگی، تهوع، استفراغ، ریزش مو و تغییرات در حس چشایی، همچنین امکان کم‌خونی وجود و عفونت وجود دارد. در طول درمان داروهای شیمی‌درمانی و کارکرد آنها به صورت دقیق مورد پایش قرار می‌گیرد. بیشتر عوارض جانبی هنگامی که شیمی درمانی به پایان می‌رسد متوقف می شود.

شیمی درمانی پروستات برای چه کسانی مناسب است؟

شیمی درمانی برای مردانی که سرطان پروستات آنها گسترده شده است، مفید است. این درمان می تواند علائم را تسکین دهد و حتی طول بیشتری را برای بیماران به ارمغان آورد

راه‌های ارتباطیبرخی خدمات دکتر مجید صفوی متخصص اورولوژی

مطب گاندی (ونک): یکشنبه و سه‌شنبه

  • تهران ، میدان ونک ، خیابان گاندی جنوبی ، خیابان ۲۵ ، پلاک ۱۲ ، طبقه ۲

مطب ابوذر: شنبه و چهارشنبه

  • تهران، خیابان قزوین، خیابان ابوذر، روبروی مسجد جامع ابوذر، ساختمان پزشکان صبا

شماره تماس: (۴ عصر به بعد)

۸۸۱۹۰۷۹۴ – ۵۵۷۳۷۱۹۵

راه‌های دیگر ارنباطی:

پیج اینستاگرام

سرطان مثانه

سرطان پروستات

 نازایی در مردان

سرطان کلیه

بی اختیاری ادرار

سرطان بیضه

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی یک ستاره کلیک کنید ( از راست به چپ)

میانگین امتیاز: ۵ / ۵٫ تعداد رای ۱

اولین رای دهنده باشید

1 دیدگاه در “شیمی درمانی و ایمونوتراپی پروستات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سیزده =