زندگی پس از درمان سرطان پروستات

برای اغلب مردان مبتلا به سرطان پروستات، معالجه می تواند سرطان آن ها را از بین ببرد. ضمناً پایان یافتن دوره درمان برای آن ها می تواند هم استرس زا و هم هیجان انگیز باشد. ممکن است پس از دوره درمان پروستات، آرامش نسبی یافته باشید، اما سخت است که نگران رشد سرطان یا بازگشت آن نباشید. اگر به بیماری سرطان مبتلا هستید، این استرس و نگرانی بسیار رایج هست.

برای برخی از مردان، سرطان ممکن است در قسمت های دیگر بدن بازگردد یا ممکن است هرگز به طور کامل از بین نرود. این مردان برای آن که بتوانند امکان کنترل سرطان را به مدت طولانی داشته باشند، ممکن است تحت درمان هورمون یا سایر روشهای درمانی قرار گیرند. یادگیری و ادامه زندگی کردن با سرطانی که از بین نمی رود، می تواند بسیار دشوار و استرس زا باشد.

زندگی پس از سرطان پروستات به معنای بازگشت به برخی چیز های آشنا و همچنین انتخاب های جدید است.

تقاضا از پزشک خود برای داشتن یک برنامه ی مراقبت از زندگی

با پزشک خود در مورد تهیه یک برنامه مراقبت از زندگی صحبت کنید. این طرح ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برنامه پیشنهادی برای آزمایش ها و تست های بعدی.
 • برنامه ای برای آزمایش های دیگر که ممکن است در آینده به آن نیاز داشته باشید، مانند آزمایش های تشخیص زود هنگام (غربالگری) انواع دیگر سرطان ها یا آزمایش هایی برای دنبال کردن اثرات طولانی مدت حاصل از سرطان یا درمان آن بر روی سلامتی فرد.
 • لیستی از عوارض احتمالی دیررس یا طولانی مدت حاصل از درمان شما، از جمله مواردی که باید مراقب باشید و زمان هایی که باید با پزشک خود تماس بگیرید.
 • رژیم غذایی و پیشنهاداتی برای فعالیت های بدنی.

برنامه های معمول پیگیری و ویزیت بعد از سرطان پروستات

حتی اگر درمان سرطان را تمام کرده باشید، پزشکان همچنان باید شما را از نزدیک ویزیت کنند. رفتن به همه قرارهای ویزیت های تعیین شده ضروری و مهم است. در طی این ویزیت ها، پزشکان شما ممکن است در مورد هر گونه عوارض و مشکلات از شما سؤال کنند و در صورت لزوم ممکن است حتی تست ها، آزمایش ها یا عملیات تصویربرداری را به منظور جستجوی علائم سرطان یا عوارض  جانبی درمانی انجام دهند.

برخی از عوارض جانبی درمان ممکن است در طولانی مدت اثر کند یا حتی ممکن است تا سالها پس از پایان درمان ظاهر نشود. مراجعه به پزشک، زمان مناسبی برای پرسیدن سئوالات خود و گفتگو در مورد هرگونه تغییرات، مشکلات و یا سایر نگرانی های شما است.

ویزیت ها و آزمایش های پزشک

در صورت عدم برداشتن پروستات، ویزیت های پزشك شما معمولاً شامل آزمایش خون PSA است كه احتمالاً همراه با آزمایش دیجیتال مقعدی یا  DRE انجام می شود. این آزمایش احتمالاً طی چند ماه اول بعد از پایان درمان شروع می شود. غالباً هر چند وقت یک بار، به ویزیت و آزمایش های بعدی نیاز دارید، که آن ممکن است تا حدی به مرحله سرطان شما و احتمال بازگشت آن بستگی داشته باشد. اکثر پزشکان در پنج ساله اول پس از درمان انجام آزمایش PSA را هر شش ماه یک بار و پس از آن حداقل هر سالی یک بار را توصیه می کنند. با توجه به وضعیت پزشکی شما ممکن است اسکن استخوان یا سایر آزمایش های تصویربرداری نیز انجام شود.

سرطان پروستات می تواند حتی سالیانی بعد از درمان بازگشت کند، به همین دلیل مهم است که به طور منظم به پزشک مراجعه کنید و علائم و نشانه های جدید را به وی اطلاع دهید (مانند درد استخوان یا مشکلات دفع ادرار).

حفظ بیمه درمانی و کپی از سوابق پزشکی خود

حتی پس از معالجه، حفظ بیمه درمانی بسیار مهم است. آزمایش ها و ویزیت پزشکان هزینه های بالایی دارد و اگرچه هیچ کس نمی خواهد فکر کند که سرطانش بر می گردد، اما ممکن است این اتفاق بیفتد.

در بعضی از مواقع پس از درمان سرطان، ممکن است به دکتر جدیدی مراجعه کنید که از سوابق پزشکی شما آگاه نیست. مهم است که کپی از سوابق پزشکی خود را نگه دارید تا جزئیات تشخیص و درمان بیماری شما به دکتر جدید ارائه شود.

آیا می توانم خطر ابتلا به سرطان پروستات یا بازگشت به آن را کاهش دهم؟

اگر مبتلا به سرطان پروستات هستید (یا دچار آن شده اید)، احتمالاً می خواهید بدانید که آیا کارهایی وجود دارد که انجام آن احتمال ابتلا به سرطان یا بازگشت مجدد سرطان را کاهش دهد، مانند ورزش کردن، تغذیه طبق یک نوع رژیم خاص یا مصرف کردن مکمل های غذایی. در حالی که مواردی وجود دارد که انجام آن می تواند مفید باشد، مطمئناً مطالعات بیشتری لازم است که این موارد را  پیدا کنید.

فعالیت بدنی منظم

برخی تحقیقات نشان داده اند که مردانی که به طور مرتب بعد از درمان ورزش می کنند، در مقایسه با افرادی که ورزش نمی کنند، احتمال مرگ کمتری به وسیله سرطان پروستات را دارند. دقیقاً مشخص نیست که چه میزان فعالیت ممکن است لازم باشد، اما به نظر می رسد هر چه بیشتر باشد بهتر است. فعالیت شدیدتر نیز ممکن است از فعالیت های کمتر نیرومند مفیدتر باشد. برای پیگیری یافته های بیشتر، مطالعات بیشتری لازم است.

رسیدن و ماندن در یک وزن سالم

مطالعات متعددی نشان داده اند که مردانی که هنگام ابتلا به سرطان پروستات دچار اضافه وزن یا چاقی هستند، چشم انداز بدتری دارند. اما هنوز مشخص نیست که آیا کاهش وزن می تواند این خطر را کاهش دهد. برای روشن شدن این موضوع، تحقیقات بیشتری لازم است.

ترک سیگار

برخی تحقیقات نشان داده اند که مردانی که سیگار می کشند، در مقایسه با مردانی که سیگار نمی کشند، در معرض بیشتر بازگشت سرطان پروستات و مرگ به وسیله آن هستند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است برای یافتن اینکه آیا ترک سیگار می تواند به کاهش این خطرات کمک کند، اگرچه به نظر می رسد که ترک کردن آن، مزایای سلامتی دیگری را هم به دنبال دارد.

تغذیه و مکمل های غذایی

برخی از مطالعات حاکی از آن است که خوردن یک رژیم غذایی سالم که سرشار از سبزیجات و چربی های حیوانی کمتر می باشد، ممکن است مفید باشد، اما برای اطمینان تحقیقات بیشتری لازم است. با این حال، ما می دانیم که یک رژیم غذایی سالم می تواند مزیت های مثبتی بر سلامتی کلی شما داشته باشد، که این مزیت ها فراتر از خطر ابتلا به پروستات یا سایر سرطانها است.

تا کنون، در هیچ مکمل رژیم غذایی به وضوح نشان داده نشده است که آن مکمل در کاهش خطر پیشرفت سرطان پروستات یا بازگشت آن کمک می کند. در حقیقت، برخی تحقیقات نشان داده اند که بعضی از مکمل ها، مانند سلنیم ، حتی ممکن است مضر باشد. این بدان معنی نیست که هیچ مکملی به شما کمک نمی کند، اما مهم است بدانید که هیچکدام به اثبات و تأیید نرسیده اند.

مکمل های غذایی مانند داروها در ایالات متحده سامان دهی نمی شوند – آنها لازم نیست قبل از فروش دارای مجوز  (یا حتی بی خطر) باشند، اگر چه محدودیت هایی برای مجوز این کار ها وجود دارد. اگر به فکر مصرف هر نوع مکمل غذایی هستید، با تیم پزشکی خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید که از چه مکمل های ایمنی استفاده کنید و از چه مکمل های خطرناک استفاده نکنید.

اگر سرطان پروستات بازگشت کند

اگر سرطان پروستات در بعضی موارد بازگردد، گزینه های درمانی شما به موقعیت مکانی و نوع درمانی قبلی شما بستگی خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر، ابتدا بررسی شود که سرطان پروستات آیا در حین درمان کاملاً از بین نرفته است یا پس از درمان بازگشت کرده است، سپس برای درمان مراجعه شود. اکنون ما در مورد درک وضعیت فعلی و مقابله با بازگشت سرطان، اطلاعات بیشتری داریم.

آیا امکان مبتلا شدن من به سرطان دوم بعد از درمان سرطان پروستات وجود دارد؟

مردانی که به سرطان پروستات مبتلا شده اند، هنوز هم مستعد مبتلا شدن به سرطان های دیگر هستند. در حقیقت، بازماندگان سرطان پروستات در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به برخی از انواع دیگر سرطان هستند.

اقدامات بعد از سرطان پروستات

حمایت عاطفی

هنگامی که سرطان پروستات بخشی از زندگی شماست، احساس افسردگی، اضطراب یا نگرانی طبیعی است. برخی از مردان بیش از دیگران تحت تأثیر ابن موارد هستند. اما همه می توانند از کمک و پشتیبانی افراد دیگر اعم از دوستان و خانواده، گروه های مذهبی، گروه های حمایتی، مشاوران حرفه ای یا دیگران بهره مند شوند.

تمایلات جنسی و احساس خوب در مورد بدن شما

درمان سرطان پروستات اغلب می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد. یادگیری احساس راحتی با بدن در حین و بعد از درمان سرطان پروستات یک سفر شخصی است که برای همه متفاوت است. اطلاعات و پشتیبانی می تواند به شما در مقابله با این تغییرات به مرور زمان کمک کند.

سرطان دوم پس از درمان سرطان پروستات

بازماندگان سرطان می توانند تحت تأثیر برخی از مسائل بهداشت و سلامت قرار بگیرند، اما نگرانی اصلی مواجه شدن دوباره با سرطان است. اگر سرطانی بعد از درمان مجدداً برگردد، اصطلاحاً آن را  باز گشت می نامند. اما برخی از بازماندگان سرطان ممکن است بعدا به یک سرطان جدید و غیر مرتبط مبتلا شوند که این مورد را سرطان دوم می نامند.

متأسفانه، اگر تحت معالجه سرطان پروستات هستید، به این معنا نیست که به سرطان دیگر مواجه  نمی‌شوید. مردانی که به سرطان پروستات دچار شدند، هنوز هم می توانند به برخی از انواع سرطانی که دیگر مردان با آن مواجه می شوند، مبتلا شوند. در حقیقت ممکن است آن ها در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به انواع سرطان های خاص باشند.

مردانی که به سرطان پروستات مبتلا شدند می توانند هر نوع سرطان دومی بگیرند، اما شایع ترین سرطان های دوم برای آنان شامل موارد زیر می باشد:

 • سرطان روده کوچک
 • سرطان بافت نرم یا سارکوم
 • سرطان مثانه
 • سرطان تیروئید
 • سرطان غده تیموس
 • سرطان ملانوم پوست

مردانی که تحت پرتو درمانی قرار می گیرند، در معرض خطر بیشتری در مبتلا شدن به موارد زیر هستند:

 • سرطان رکتال.
 • لوسمی میلوئید حاد

احتمالاً این خطر با میزان پرتو مرتبط است. روش های جدیدتر برای پرتودرمانی ممکن است تأثیرات متفاوتی بر خطرات سرطان دوم داشته باشد. از آنجا که این روش ها جدیدتر هستند، تأثیرات  طولانی مدت آن ها نیز مطالعه نشده است.

پیگیری پس از درمان سرطان پروستات

بعد از اتمام درمان سرطان پروستات، همچنان باید مرتباً به پزشک مراجعه کنید. بگذارید آنها در مورد  هرگونه علائم و مشکلات جدید مطلع شوند، زیرا ممکن است سرطان بازگشت کند یا بیماری جدیدی و یا سرطان دومی ایجاد شود.

اکثر متخصصان آزمایش های دیگری را برای تشخیص سرطان دوم توصیه نمی کنند، مگر اینکه علائمی داشته باشید.

آیا می توانم خطر ابتلا به سرطان دوم را کاهش دهم؟

اقداماتی در حد امکان وجود دارد که می توانید برای پایین آوردن خطر و سالم ماندن انجام دهید. به عنوان مثال، بازماندگان سرطان پروستات باید تمام تلاش خود را برای دوری از تمام محصولات دخانیاتی و دود آن ها انجام دهند. بعد پرتو درمانی سرطان پروستات، استعمال دخانیات می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه و همچنین سرطان های دیگر را افزایش دهد.

بازماندگان سرطان پروستات نیز برای کمک به حفظ سلامتی خود باید:

 • وزن متعادل و سالمی داشته باشند.
 • از نظر جسمی فعال باشند.
 • تغذیه آن ها طبق یک رژیم غذایی سالم با تأکید بر غذا های گیاهی باشد.
 • الکل را بیشتر از ۲ بار در روز مصرف نکنند.

این اقدامات فوق حتی می تواند خطر برخی از مشکلات و مسائل بهداشت – سلامت دیگر را کاهش دهد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی یک ستاره کلیک کنید ( از راست به چپ)

میانگین امتیاز: / ۵٫ تعداد رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − سه =