درمان بی اختیاری ادرار
۴
(۱)

درمان بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یکی از مشکلات شایع در خانم ها به خصوص در سنین بعد از یائستگی است که باعث شده  خانم های بالای ۵۰ سال از این موضوع رنج ببرند .

علل بی اختیاری ادرار

در حالت عادی اسفنکتر در انتهای مجاری ادرار, ادرار را کنترل می کند که عملکرد این اسفنکتر به این صورت است که تا ۷۰۰ سی سی داخل مثانه می تواند ادرار جمع شود و فرد خودش را کنترل کند و در صورتی که حجم ادرار کمی بالای ۷۰۰ سی سی برسد فرد احساس ادرار دارد واسفنکتر می تواند ادرار را کنترل کند و درصورتی که ادرار بیش از۷۰۰ سی سی باشد امکان دارد که فرد دیگر نتواند خودش را کنترل کند .

دکتر مجید صفوی متخصص اورولوژی ، کلیه و مجاری ادراری است . شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس بعد از ساعت ۴ بعداظهر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

 • ۸۸۱۹۰۷۹۴ – ۵۵۷۳۷۱۹۵

عوامل مهم که منجر به بی اختیاری ادرار می شود ؟

به طور کلی اگر عضلات کف لگن ثبات داشته باشند و زاویه مثانه درست باشد فرد می تواند کنترل ادرارش را حفظ کند.گاهی اوقات در خانم ها با افزایش سن ممکن است ضعف عضلات لگن پیش بیاید

 • زایمان های مکرر از جمله مواردی است که زاویه مثانه را تغییر می دهد و در اصلاح می گوییم فرد افتادگی مثانه پیدا کرده است .
 • نژاد : خانم هایی که در قاره آسیا زندگی می کنند بیشتر به این مشکل گرفتار می شوند علت آن پوزیشن های اشتباه در موقع نشستن می باشد و این که ما به عضلات کف لگنمان معمولاً ورزش نمی دهیم وقتی این عضلات تقویت نشود و ضعف داشته باشد باعث می شود با افزایش سن استحکام خود را از دست بدهند.
 • چاقی : از دیگر مواردی است که می تواند این مساله را تشدید کند و باعث بی اختیاری ادرار شود .

  درمان بی اختیاری ادرار
  درمان بی اختیاری ادرار

انواع بی اختیاری ادرار

 • بی اختیاری استرسی : بی اختیاری است که فرد با یک استرس کوچک ، خنده ، عطسه خودش را نمی تواند کنترل کند و ادرارش خارج می شود .هر عاملی که باعث افزایش فشار داخل شکم شود اعم از یبوست و سرفه های مزمن می تواند باعث بی اختیاری ادرار شود.
 • بی اختیار ادرار ناشی از تحریک پذیر بودن عضلات مثانه: می تواند زمینه ی خانوادگی داشته باشد که شامل افرادی می شود که انقباض های نامنظم دارند این افراد به دفعات تکرر ادرار دارند و حجم ادرار داخل مثانه شان کم است .

درمان بی اختیاری ادرار

معمولاً زمانی که فرد دچار تکرر ادرار است می توان با دارو به راحتی این مشکل را برطرف کرد و نیازی به جراحی ندارد این افراد دچار تحریک پذیری مثانه هستند و با استفاده از داروهایی می توانیم انقباض را کم کنیم و در همان زمان که فرد دارو را استفاده می کند به آن برنامه می دهیم به عنوان مثال می گوییم بیمار هر ۳ ساعت یکبار ادرار خود را تخلیه کند و خواهید دید که به راحتی فرد در عرض کوتاهی مشکلش برطرف می شود.

پس نکته ی مهم انتخاب و تشخیص درست برای درمان  است .در دیگر موارد بنابر تشخیص متخصص اورولوژی درمان های دیگری برای درمان بی اختیاری ادرار صورت می گیرد برای مطالعه از روش های مختلف درمان بی اختیاری ادرار می توانید به مقاله بی اختیاری ادرار در همین سایت مراجعه کنید .

برخی خدمات دکتر مجید صفوی متخصص اورولوژی عبارتند از :

سرطان مثانه

سرطان پروستات

 نازایی در مردان

سرطان کلیه

بی اختیاری ادرار

راههای ارتباطی :

 • ایران ،تهران ، میدان ونک ، خیابان گاندی ، خیابان ۲۵ ، پلاک ۱۲ ، طبقه ۲
 • ۸۸۱۹۰۷۹۴ – ۵۵۷۳۷۱۹۵
 • پیج اینستاگرام

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی یک ستاره کلیک کنید ( از راست به چپ)

میانگین امتیاز: ۴ / ۵٫ تعداد رای ۱

اولین رای دهنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =