درمان سرطان کلیه
۴٫۸
(۶)

درمان سرطان کلیه

بهترین روش درمان سرطان کلیه چیست ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد درمان سلول های کلیه و درمان سرطان کلیه به صورت کامل صحبت کنیم .

دکتر مجید صفوی متخصص اورولوژی ، کلیه و مجاری ادراری است . شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس بعد از ساعت ۴ بعداظهر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

  • ۸۸۱۹۰۷۹۴ – ۵۵۷۳۷۱۹۵

درمان سلول های کلیه

تنها روش موفق درمانی برای سرطان کلیه روش جراحی است .شیمی درمانی و رادیوتراپی موفقیت کمی در درمان این تومور نسبتاً مقاوم دارند .

درمان سرطان کلیه
درمان سرطان کلیه

عوامل پیش آگهی

مهم ترین فاکتور پیش آگهی تومور مرحله (stage)تومور است .متاستاز ریوی پیش آگهی بهتری از متاستاز احشایی وسیع دارد .گرید تومور نیز ارزش پیش آگهی دارد.عوامل پیش آگهی بد دیگر کم خونی ، هیپرکلسمی ، ESR بالا ، افزایش الکالین فسفاتاز سرم ، کاهش وزن بیش از ۱۰ درصد و و ضعیت جسمی بد بیمار است .

نفرکتومی رادیکال

روش استاندارد طلایی درمان بیماران با سرطان محدود کلیه و کلیه سالم طرف مقابل رادیکال نفرکتومی است .این نسوج شامل آدرنال همان طرف نیز می شود.

جراحی حافظ نسج کلیه

سابقاً روش جراحی حافظ نسج کلیه عمدتاً برای بیمارانی که عملکرد کلیه بینابینی داشته ، تومور دو طرفه یا یک کلیه منفرد داشته اند انجام می شد.امروزه در صورتی که تومور کوچک تر از ۴ سانتی متر باشد ، توصیه به انجام نفرکتومی پارشیل می شود.

کرایوتراپی

به عنوان یک روش جراحی ، برای حفظ نسج کلیه مورد توجه قرار گرفته است .کرایوتراپی را می توان از راه جراحی باز یا لاپاراسکوپی به انجام رساند.

امواج مافوق صوت با شدت بالا (HIFU )

در این روش امواج صوتی در خارج از بدن تولید شده و به یک کانون در داخل بدن هدایت می گردد و منجر به نکروز حرارتی بافت می شود.

جراحی لاپاراسکوپی

ارولوژیست ها به طور روز افزونی از لاپاراسکوپی برای انجام جراحی تومور کلیه استفاده می کنند.

سرطان متاستاتیک کلیه

شایع ترین محل های متاستاز شامل ریه ، استخوان ها ، غدد لنفاوی ، غدد آدرنال و مغز است .

رادیوتراپی

سرطان کلیه یک تومور مقاوم به اشعه است .امروزه از رادیوتراپی اغلب به عنوان یک درمان تسکینی در تومورهای علامت دار یا ضایعات متاستاتیک استفاده می شود.

شیمی درمانی

رژیم های شیمی درمانی استاندار قبلی تاثیری بر پیشرفت بیماری و نهایتاً اطاله عمر اکثر بیماران نداشته اند .علت مقاومت چند دارویی سرطان کلیه را وجود یک نوع گلیکوپروتئین در غشای پلاسما می دانند .

ایمونوتراپی

پزشکان از مدت ها قبل به نقش سیستم ایمنی در پسرفت خود به خود تومورها پی برده اند و ایمونوتراپی برای درمان تومورهای متاستاتیک مورد توجه قرار گرفته است.

  • انترفرون :مکانیسم واقعی ضد توموری این ماده ناشناخته است .انترفرونها از طریق تنظیم سیستم ایمنی و ممانعت از تقسیم سلولی اعمال اثر می کنند.انترفرون آلفا به عنوان درمان تک دارویی مورد استفاده قرار گرفته و نتایج امیدوار کننده اولیه منجر به در نظر گرفتن این ماده به عنوان یک روش درمانی در بیماران متاستاتیک شد .
  • انترلوکین ها : انترلوکین ها با افزایش تقسیم سلولی و افزایش عملکرد لنفوسیت های T به طور غیر مستقیم روی تومورزایی تاثیر می گذارد.نتیجه بهتر درمان در بیمارانی که وضعیت جسمانی خوبی داشته ، سابقه ایمونوتراپی ندارند ، دوز کامل دارو دریافت کرده اند و حداکثر لنفوسیتوز را بعد از قطع انترلوکین ۲ نشان می دهند دیده می شود.مسمومیت با انترلوکین می تواند شدید باشد.در اکثر بیماران علایم مسمومیت خفیف و به صورت تب ، لرز ، تهوع ، استفراغ و کوفتگی تظاهر می کند.

ژن درمانی

در این روش پزشک به روش استریل DNA درمان کننده را به وسیله یک حامل به داخل سلول های مبتلا وارد می سازد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی یک ستاره کلیک کنید ( از راست به چپ)

میانگین امتیاز: ۴٫۸ / ۵٫ تعداد رای ۶

اولین رای دهنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 9 =