عفونت ادراری
۰
(۰)

عفونت ادراری

در این مقاله می خواهیم در مورد عفونت های اختصاصی دستگاه اداری  به طور خلاصه صحبت کنیم.

دکتر مجید صفوی متخصص اورولوژی ، کلیه و مجاری ادراری است . شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس بعد از ساعت ۴ بعداظهر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

  • ۸۸۱۹۰۷۹۴ – ۵۵۷۳۷۱۹۵

سل دستگاه ادراری

در ۷۳% موارد سل ریوی ، کانون هایی به طور خاموش در کلیه شناسایی می شوند در یک چهارم موارد سل میلیاری ، کشت ادراری بیمار از نظر باسیل سل مثبت است .کانون های کورتیکال کلیه معمولاً بدون علامت باقی می مانند مگر آن که ضایعات سلی به مدولا نفوذ کنند .از سوی دیگر اکثر بیماران مبتلا به سل دستگاه ادراری به طور همزمان شواهدی از درگیری سل در جای دیگری از بدن ، عمدتاً ریه و به طور غیر فعال را دارند.سل کلیه معمولاً در سنین میانسالی تشخیص داده می شود.درگیری مثانه همیشه ثانویه به درگیر شدن کلیه است .معمولاً در ابتدا اولسراسیون مخاط مثانه و سپس افزایش ضخامت در دیواره مثانه رخ می دهد .شروع ضایعات اغلب از اطراف سوراخ حالب بوده و در مراحل پیشرفته ، نواحی دیگر مثانه هم مبتلا می شوند ضایعات در مراحل اولیه به شکل ادم و قرمزی و التهاب هستند با ادامه روند التهاب فیبروز ایجاد و به اطراف مثانه پیشرفت می کند.

پروستاتیت

در معاینه فیزیکی ، غده پروستات سخت با ابعاد نامنظم ، ندولر و گرانولر است درهر بیمار مبتلا به فیستول پرینئال باید به پروستاتیت سلی مشکوک بود.بیماران با ترشح استریل پیشابراه و هماتوری ترمینال باید از نظر پروستاتیت سلی بررسی شوند ، تظاهرات غیر اختصاصی شامل سوزش ادار نیز ممکن است دیده شود.

عفونت ادراری
عفونت ادراری

اپیدیدیمیت سلی

انتشار سل به اپیدیدیم معمولاً از راه هماتوژن صورت می گیرد ولی retrocanicular descent از پروستاتیت سلی محتمل است.چون اپیدیدیمیت سلی بسیار شایع تر از پروستاتیت سلی است راه هماتوژن شایع تر به نظر می رسد.وازدفران ممکن است متورم و لمس دانه تسبیحی باشد.گهگاه سینوس در حال درناژ از خلف اپیدیدیم وجود دارد .درگیری همزمان سل ریوی کاملاً محتمل است.

در صورت عدم بهبودی ۲ تا ۳ هفته پس از شروع درمان باید به عوارض احتمالی شک نمود .در اپیدیدیمیت سلی می توان از روش های جایگزین مانند اپیدیدیمکتومی استفاده نمود و در صورت شک به مقاومت دارویی با متخصص عفونی مشاوره شود.

کیست هیداتیک دستگاه ادراری

کیست هیداتیک از راه خوردن سبزی و یا میوه آلوده به تخم اکینوکوکوس گرانولوزوس و یا تماس مستقیم با سگ مبتلا به وجود می آید می توان گفت که خوردن هر نوع سبزی و یا میوه آلوده به خاک ممکن است سبب ابتلا به این بیماری باشد.

شیستوزومیازیس دستگاه ادراری

این بیماری از قدیم در مناطقی از دزفول تا ۴۰ کیلومتری شمال اهواز ، دشت آزادگان و شوشترشایع بوده است .به نظر می رسد که تماس با آب از طریق شنا ، استحمام و یا شستن لباس در آب آلوده می تواند باعث ابتلا به بیماری شود .انگل نر و ماده در شیستوزومیا هماتوبیوم ، فقط در شبکه وریدی اطراف مثانه زندگی می کند ولی چهار نوع دیگر ، در شبکه های وریدی پورت و مزانتریک می توانند زندگی کنند.

برخی خدمات دکتر مجید صفوی متخصص اورولوژی عبارتند از :

سرطان مثانه

سرطان پروستات

 نازایی در مردان

سرطان کلیه

بی اختیاری ادرار

راههای ارتباطی :

  • ایران ،تهران ، میدان ونک ، خیابان گاندی ، خیابان ۲۵ ، پلاک ۱۲ ، طبقه ۲
  • ۸۸۱۹۰۷۹۴ – ۵۵۷۳۷۱۹۵
  • پیج اینستاگرام

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی یک ستاره کلیک کنید ( از راست به چپ)

میانگین امتیاز: ۰ / ۵٫ تعداد رای ۰

اولین رای دهنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =