واریکوسل و ناباروری
۳٫۸
(۴)

واریکوسل و ناباروری

در این مقاله می خواهیم در مورد واریکوسل و ناباروری به صورت کامل صحبت کنیم و به سوال های زیر پاسخ دهیم .

آیا بعد از عمل واریکوسل می توان بچه دار شد ؟

آیا واریکوسل گرید ۱ نیاز به عمل دارد؟

هزینه عمل واریکوسل چقدر است ؟

واریکوسل بیماری است که در دوره نوجوانی ممکن است در ۱۵ درصد از پسر بچه ها ایجاد شود. در این مقاله می خواهیم به صورت کامل در مورد واریکوسل صحبت کنیم .

دکتر مجید صفوی متخصص اورولوژی ، کلیه و مجاری ادراری است . شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس بعد از ساعت ۴ بعداظهر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

  • ۸۸۱۹۰۷۹۴ – ۵۵۷۳۷۱۹۵

واریکوسل چیست و چه تاثیری بر باروری مردان دارد ؟

یک سری دریچه هایی باید در ورید های بیضه تشکیل شوند که به صورت شیب یک طرفه عمل می کند و خون را از عضو خارج می کند اگر ایرادی در تشکیل وجود داشته باشد باعث می شود که خون به طور صحیح از عضو خارج نشود. بیضه ها برای ساختن اسپرم خوب نیازمند این هستند که در درمای ۲ تا ۴ درجه سانتی گرات پایین تر از درمای درونی بدن فعالیت کنند درزمانی که جریان خروج خون از بیضه دچار اشکال شود منجر به این خواهد شد خون حالت ایستایی پیدا کند و آن اختلاف دمای لازم که باید خنک تر باشد از بین برود و گرم تر شود این گرم تر بودن محیط بیضه ها باعث می شود فرآیند اسپرم سازی دچار ایراد شود. مسئله ی مهم دیگر این است که خونی که وجود دارد خون سیاهرگی است یعنی اکسیژن کمتری دارد، مواد غذایی کمتری دارد، مواد زائد بیشتری دارد و همین عامل باعث می شود که فرآیند اسپرم سازی توسط بیضه ها بیشتر دچار نقصان شود .

واریکوسل و ناباروری
واریکوسل و ناباروری

ارتباط بین واریکوسل و ناباروری

در ۳۵ تا ۴۰ درصد افرادی که ناباروری اولیه دارند (افرادی که اصلاً سابقه ی بارداری نداشته اند) واریکوسل می تواند علت ناباروری باشد.در ناباروری ثانویه (افرادی که یک فرزند یا سقط داشته اند) امکان ۸۰ درصد وجود دارد که فرد واریکوسل داشته باشد.

البته باید گفت که واریکوسل بیماری وابسته به زمان است یعنی هر چه بیشتر بگذرد اختلالات بیشتری ایجاد می کند .

چه افرادی نیازمند به عمل واریکوسل هستند ؟

وجود واریکوسل به این معنا نیست که حتماً آن فرد نیازمند درمان است . در موارد زیر درمان واریکوسل باید انجام شود.

  • واریکوسل هایی که باعث اختلال در عملکرد بیضه شوند نیازمند درمان ضروری است .
  • افرادی که ناباروری دارند.

اصلاح واریکوسل باعث می شود در مرحله ی اول شرایط بدتر نشود یعنی الزماً ما دنبال این نیستیم که نتیجه صد در صد مطلوب بگیریم در بعضی  مواقع با توجه به شرایط در دسترس نیست .هدف اول پیشگیری از بدتر شدن است و در مرحله ی دوم بهتر شدن بیمار است .

بهتر شدن بستگی به شرایط  سلامت بیمار، درجه واریکوسل ،مدت زمان واریکوسل دارد .مسئله ی زمان همان طور که گفته شد در بیماری واریکوسل بسیار اهمیت دارد هر چقدر بیشتر بگذرد تاثیر منفی بیشتری روی عملکرد بیضه ها خواهد گذاشت .

درمان واریکوسل و ناباروری

واریکوسل هیچ درمان دارویی ندارد و تنها درمان واریکوسل عمل است . روش استاندارد انجام عمل به روش میکروسکوپیک است  که با یک برش بسیار کوچک در پایین ناحیه شکم انجام می شود .عمل میکروسکوپیک کیفیت کار را بالا می برد و احتمال عوارض را کاهش می دهد .

نتیجه واریکوسل و ناباروری

میزان نتایج مفید و موثر که از عمل دیده می شود به طور متوسط در ۷۰ درصد موارد باعث بهتر شدن پارامترهای اسپرم از نظر تعداد و کیفیت می شود و در ۴۰ تا ۵۰ درصد این عمل بارداری خود به خود در همسرشان ایجاد خواهد شد .

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی یک ستاره کلیک کنید ( از راست به چپ)

میانگین امتیاز: ۳٫۸ / ۵٫ تعداد رای ۴

اولین رای دهنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 7 =