سرمادرمانی پروستات
۴.۷
(۳)

سرما درمانی (cryotherapy) پروستات به استفاده از دمای بسیار سرد برای منجمد کردن و کشتن سلولهای سرطانی پروستات اطلاق می شود. اگر چه گاهی سرما درمانی را نوعی جراحی به حساب می‌آورند، اما در واقع جراحی محسوب نمی‌شود.

چه موقع از سرما درمانی برای سرطان پروستات استفاده می شود ؟

سرما درمانی گاهی برای درمان سرطان غیر پیشرفته پروستات استفاده می شود. بسیاری از پزشکان از سرما درمانی را به عنوان اولین درمان سرطان پروستات انجام نمیدهند بلکه برخی اوقات در زمانی که سرطان پس از پرتو درمانی دوباره برگشته باشد میتواند یک انتخاب به حساب آید. سرما درمانی زمانی که براکی تراپی (نزدیکی درمانی) صورت گرفته است برای مردانی که پروستات بزرگی دارند انتخاب مناسبی نیست.

سرما درمانی سرطان پروستات چگونه انجام میشود ؟

در این شیوه نیاز به بی حسی از ناحیه کمر یا بیهوشی کامل می‌باشد. در بی حسی از ناحیه کمر نیمه پایین بدن بی حس می شود و بیهوشی کامل یک خواب عمیق محسوب میشود. پزشک با استفاده از سونوگرافی ترانس رکتال چندین میله توخالی (سوزن) را از راه پوست بین مقعد و بیضه ها به داخل پروستات می فرستند. سپس گازهای بسیار سرد وارد سرنگ می شوند تا پروستات را فریز کرده و از بین ببرند. پزشک با اطمینان از اینکه پروستات بدون آسیب جدی به بافتهای اطراف از بین می رود با دقت سونوگرافی را حین عمل بررسی می کند.

آب نمک گرم از طریق لوله‌هایی در مجرای پیش آب حین عمل به گردش درمی آید تا آن را از یخ زدن محفوظ نگه دارد. چند هفته پس از عمل لوله در جای خود باقی می ماند و تا زمانی که بهبودی پیدا کنید به خالی شدن مثانه کمک می‌کند. بعد از عمل ممکن است نیاز باشد تا یک شب در بیمارستان بستری شوید، اما بسیاری از بیماران همان روز مرخص میشوند. سرما درمانی نسبت به جراحی کم ضررتر است چرا که درد و خونریزی نداشته، بهبودی زودتر رخ می دهد و مدت کوتاهی نیاز به بستری ماندن در بیمارستان دارد. اما در مقایسه با عمل جراحی یا پرتو درمانی پزشکان اطلاعات بسیار کمتری راجع به تاثیرگذاری طولانی مدت سرما درمانی دارند. به نظر می‌رسد سرما درمانی نسبت به پرتو درمانی برای تومورهای بدخیم پروستات مناسب نیست.

عوارض جانبی سرما درمانی سرطان پروستات

در مردانی که پرتو درمانی انجام داده‌اند نسبت به آنهایی که برای اولین قدم از این درمان استفاده می کنند عوارض جانبی درمان بدتر است. بسیاری از مردان تا یکی دو روز پس از عمل در ادرارشان خون وجود دارد، همچنین محلی که سرنگ ها قرار داده شده‌اند با درد همراه است. تورم آلت یا بیضه نیز شایع است. عمل فریز امکان دارد بر مثانه و مقعد نیز اثر بگذارد که می‌تواند منجر به درد، احساس سوزش و نیاز مداوم به تخلیه مثانه یا روده ها شود. بسیاری از مردان عملکرد طبیعی مثانه و روده خود را به مرور زمان بدست می آورند.

فریز کردن اغلب به عصب های نزدیک پروستات که مسئول کنترل نعوظ ها هستند آسیب می رساند. اختلال نعوظ بعد از سرما درمانی شایع تر است تا عمل جراحی پروستات!

بی اختیاری ادرار (مشکلات کنترل ادرار) در مردانی که برای سرطان پروستات از سرما درمانی به عنوان اولین درمان استفاده می کنند نادر است، اما برای آنهایی که قبلا پرتو درمانی انجام داده اند شایع می باشد. پس از سرما درمانی کمتر از یک درصد مردان دچار برگشت ادرار به مقعد       می شوند در واقع این یک نوع اختلال بین مثانه و مقعد می باشد. این مشکل نادر و البته جدی     می تواند باعث شود که ادرار به داخل مقعد برود که اغلب برای درمان نیاز به جراحی است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی یک ستاره کلیک کنید ( از راست به چپ)

میانگین امتیاز: ۴.۷ / ۵. تعداد رای ۳

اولین رای دهنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =